Jdi na obsah Jdi na menu
 


Mezinárodní mistrovství Bavorska 2014

19. 11. 2014

Ondřej Polanecký přivezl titul mistra Bavorska

Do sbírky medailí a pohárů doma u Polaneckých v Milevsku přibyl Ondřejův titul mistra Bavorska z mezinárodního mistrovství v allkampf-jitsu. Úspěchu dosáhl o předchozím víkendu 11. 10. 2014.

v Untermeitingenu, kam se poprvé vydala 12 členná výprava závodníků z AKJ Panthers při píseckém Sokolu. Z Milevska byl Ondřej Polanecký jediný.

Mistrovství Bavorska se konalo jako otevřené, zúčastnilo se ho na 130 závodníků z Německa, Rakouska a České republiky. Soutěžilo se v klasických disciplínách.

Ondřej Polanecký nastoupil v nejvyšší dětské kategorii do 13 let, která je společná chlapcům i děvčatům. Celkem se cvičily tři soutěžní sestavy -- kombinace, dále secvičené techniky s partnerem a jako třetí přerážení desek. Coby sparing partner pro předvádění technik nastoupil s Ondřejem syn trenéra píseckého klubu Vojtěch Včelička. "Nemlátil" tedy o zem tentokrát s trenérem a tátou v jedné osobě. Milevský borec posbíral samostatné zlaté medaile za kombinaci i za předvedení secvičených technik, v přerážení byl pátý. V součtu bodů to stačilo na celkové prvenství, a tak se na nejvyšším stupni vítězů objevila česká vlajka.

Přerážení desek Ondřeje trochu překvapilo. "My jsme u nás zvyklí přerážet tvrdé dřevěné nebo plastové desky velkou silou. Pro děti mají tloušťku 1,5 centimetru, pro dospělé tři centimetry. V Německu používají desky měkčí, nepotřebují tedy tolik síly, ale zaměřují se při přerážení na akrobatičtější prvky jako je třeba prokopnutí nohou ve výskoku a 
podobně," vysvětluje otec milevského závodníka a trenér Michal Polanecký. "Samozřejmě, že je potřeba znát techniku, síla sama o sobě nestačí, to by si člověk mohl při přerážení desek ublížit," dodává.

Písečtí Panteři přivezli tři první místa z jednotlivých kategorií a další stříbrné a bronzové medaile. Co do počtu nasbíraných kovů a pohárů se stali pátým nejúspěšnějším klubem. A to byli ve srovnání s některými 
soupeři jen minivýpravou.

Pojetí allkampf-jitsu je v Německu trochu odlišné. U nás se vychází spíš ze základů karate, v Německu víc z taekwonda, které zahrnuje lehčí otočky a vysoké kopy. Allkampf-jitsu je bojové umění zaměřené na nácvik reálné sebeobrany a na rozdíl od karate se v něm používají i zbraně jako nože, tyče nebo teleskopy. Přípustné jsou v něm různé přehozy a 
sportovní zápas, kdežto v karate se zápasí výhradně na nohou a nepokračuje se soubojem na zemi.

Čeští závodníci se museli v Bavorsku vypořádat s některými změnami. Například techniky s partnerem se u nás cvičí čtyři, tam jich bylo pět, čili museli čeští závodníci připravit jednu navíc. Po každé technice je pauza a hned se hodnotí, u nás se hodnotí najednou po celém cvičení. I to byla pro Čechy novinka.

Pro Ondřeje Polaneckého je titul mistra Bavorska samozřejmě cenný, stejně jako titul mistra České republiky v tomto bojovém sportu. Ale jinak pro něj zůstává na prvním místě karate. Tam je držitelem bronzu v kumite jednotlivců, stříbra v kata týmů a úspěšně závodí i v kickboxu, kde si připsal prvenství na velkém pohárovém závodě Kosa cup v Praze.

Na vrcholovou soutěž v allkampf-jitsu se mohou příznivci bojových sportů z regionu těšit příští rok. V květnu bude v milevské sportovní hale konat mistrovství republiky, kde budou k vidění i atraktivní disciplíny jako třeba skupinové přerážení nebo cvičení s hudbou.

 

Náhledy fotografií ze složky Mistrovství Bavorska 2014

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář